بزرگراه آزادگان مهم‌ترین محور ارتباطی در کل پایتخت می باشد. این شاه راه  با ۳۶.۵ کیلومتر طول در زمره طولانی‌ترین بزرگراه‌های تهران محسوب می گردد.

عملیات احداث این بزرگراه با هدف تکمیل شبکه آزادراهی بین استانی کشور در محدوده شهر تهران و همچنین تقویت شبکه سریع پایتخت و طرح اجرایی آزادراه کمربندی جنوب در سال 1350 آغاز گردید.

بزرگراه آزادگان در پهنه شمال به جنوب قرار گرفته است. در طرح جامع پیش بینی شده، مقرر شده بود که این بزرگراه از شمال غرب به آزادراه تهران – کرج، استادیوم ورزشی آزادی و از جنوب شرق به سه راه افسریه (بسیج مستضعفین)، پادگان قصرفیروزه و سپس تا جاده آبعلی امتداد یابد.

مهم‌ترین ورودی ها و خروجی‌های بزرگراه آزادگان از  شمال غرب تهران به ترتیب عبارتند از: بزرگراه شهید همت، آزاد راه تهران – کرج، بزرگراه شهید لشگری، بزرگراه فتح، آزادراه تهران – ساوه، بزرگراه آیت‌الله سعیدی (جاده ساوه)، آزادراه خلیج فارس (تهران – قم) در میدان جهاد، بزرگراه بهشت زهرا، بزرگراه شهید رجایی، بزرگراه دولت آباد، بزرگراه امام علی (ع) و سه راه افسریه. همچنین این بزرگراه از طریق بزرگراه شهید رجایی به شهر ری نیز متّصل شده و دسترسی‌های فرعی بی‌شماری به پل‌ها و خیابان‌های اصلی و فرعی دارد.

بزرگراه آزادگان دارای پل‌ها و تقاطع‌های غیرهمسطح بی‌شماری نیز می باشد که از آن میان می توان پل آزادراه تهران – کرج، مخصوص تهران – کرج، خلیج فارس، الغدیر، شهید کاظمی، ‌پل اتوبان ساوه، پل احمدآباد مستوفی، پل بزرگراه فتح و پل شهید بهشتی را نام برد.

از جمله بخش های بهره برداری شده این بزرگراه می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • پل غیرهمسطح آزادراه تهران – کرج با آزادگان به طول 65 متر که دسترسی‌های شرقی و غربی هر دو مسیر آزادراه تهران – کرج را به بزرگراه آزادگان فراهم نموده است.
  • حدفاصل شهید‌ دستواره تا مقابل بوستان توسکا در بزرگراه آزادگان
  • حدفاصل بزرگراه تهران – کرج تا بزرگراه فتح به طول 4 کیلومتر و با 4 باند توزیع در تقاطع آزادراه تهران – کرج با کمربندی آزادگان
  • حدفاصل بزرگراه فتح تا قبل از جاده تهران – ساوه با منظور تسهیل ترافیک در کمربندی غرب تهران و همچنین جمع‌آوری آب‌های سطحی و انتقال این آب ها به کانال کن
  • پل تقاطع بزرگراه آزادگان – حکیم با مساحت 820 مترمربع
  • قطعه نهایی تندروهای بزرگراه آزادگان حد فاصل شمال کن تا پل شهید ‌کاظمی به طول تقریبی 7 کیلومتر
  • تقاطع غیرهمسطح بزرگراه آزادگان با بزرگراه سعید آباد بعنوان پیوند دهنده کمربندی جنوب پایتخت به آزادراه تهران – ساوه به طول 180و عرض 50 متر

بزرگراه آزادگان در روزهای پایانی هفته و ایام تعطیل به ویژه از ورودی ها و خروجی های آزادراه تهران – کرج و بهشت زهرا شاهد بار ترافیکی سنگینی می باشد.