دهکده المپیک  در شمال غربی شهر تهران واقع شده است. این محله در گذشته بخشی از کن و منطقه ۵ شهرداری تهران بود که با تقسیم زمین‌های منطقه ۵ و تأسیس منطقه ۲۲ شهرداری تهران، بخشی از این منطقه تازه تاسیس گردید.

این دهکده از شمال به رشته ‌کوه البرز، از جنوب به بزرگراه همت، از شرق به رودخانه و باغ‌های کن و از غرب به شهرک راه‌آهن منتهی شده است.

نام این محله بجای مانده از بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ در تهران می باشد چرا که با توجه به محل برگزاری بازی‌ها که ورزشگاه آزادی بود، دهکده المپیک جهت اسکان ورزشکاران داخلی و خارجی احداث گردید.

دهکده المپیک شامل دو بافت قدیم و جدید می باشد؛

  • بافت قدیم

در سال 1353 از این شهرک  جهت اسکان ورزشکاران شرکت کننده در بازی های آسیایی که به ایران سفر کرده بودند استفاده شد و همین امر موجب  معماری خاص بافت قدیم دهکده المپیک گردید. در این محدوده بلوک‌های چهار یا پنج طبقه با فضای سبز از یکدیگر جدا شده‌اند و محله‌ای نسبتا دنج و خاص را پدید آورده‌اند. اگر نگاهی به شکل و شمایل کلی این محله بیاندازید، متوجه ظاهر ورزشی آن خواهید شد؛ به خصوص در محله‌های قدیمی‌تر که کوچه ها و خیابان‌ها با اسامی چون  ورزش 1، ورزش 2 و … نام‌گذاری شده‌اند.

این محدوده پس از برگزاری بازیها به عنوان محل انجام اردوی تیم ملی استفاده می شد اما پس از انقلاب، به کارکنان سازمان تربیت بدنی واگذار و فروخته شد.

  • بافت جدید

بلوار دهکده المپیک (از همت تا میدان المپیک)

میدان المپیک

میدان المپیک در جنوب بزرگراه همت و شمال بزرگراه رسالت واقع شده است. در ضلع شمالی میدان، بلوار دهکده المپیک و در بخش جنوبی آن بلوار صدرا قرار گرفته است. المان میدان المپیک نمادی از بازی های المپیک می باشد.

از مهمترین فضاهای شهری که در اطراف میدان قرار گرفته است می توان بوستان جوانمردان، برج های دوقلوی المپیک و شهرک صدرا را نام برد.

شهرک های واقع شده در دهکده المپیک:

  • شهرک دهکده المپیک

در دهکده المپیک شهرکی با همین نام وجود دارد که بیش از ۷۰۰ خانوار با جمعیت تقریبی ۶۵۷۸ نفر در آن ساکن می باشند. بیشتر ساکنین این شهرک از کارکنان سازمان تربیت بدنی می باشند. مساحت شهرک دهکده المپیک ۷/۰۵ کیلومتر مربع محاسبه شده است و تاکنون هیچ‌گونه تغییری برای خانه‌های این بخش اعمال نشده است و ساکنین شهرک تنها به بازسازی داخلی منازل بسنده کرده اند. درمجموع می توان گفت که شهرک دهکده المپیک بافت قدیمی خود را حفظ کرده است.

این شهرک در شرق میدان المپیک واقع شده است و دسترسی آسانی به ورزشگاه آزادی دارد. شهرک صدرا که در مجاورت بزرگراه آزادگان قرار گرفته است، دارای 3 پهنه مجزا و 57 بلوک مسکونی می باشد.

  • شهرک لاله

این شهرک که یکی از شهرک های واقع در دهکده المپیک می باشد متشکل از ٨۱ بلوک ٨ واحدی است. شهرک لاله از شمال به بزرگراه شهید همت متصل شده است. در این شهرک بلوک‌های چهار و پنج طبقه با فضای سبز از یکدیگر جدا شده‌اند و محله‌ای نسبتا دنج را پدید آورده‌اند.

از جمله امکانات رفاهی دهکده المپیک می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • در محله دهکده المپیک مدرسه دولتی شهید مطهری در ابتدای شهرک و دانشگاه دولتی علامه طباطبائی در غرب شهرک قرار گرفته است.
  • مرکز بهداشت دهکده و مرکز جراحی ارم از مراکز درمانی این شهرک به شمار می رود. همچنین ساکنین این محله برای انجام فعالیت های درمانی می توانند به بیمارستان ایرانیان مراجعه نموده و یا از مراکز درمانی واقع در محله مجاور (شهرک راه آهن) استفاده نمایند.
  • در فاصله کوتاهی از این محله، مراکز رفاهی و تفریحی بسیاری نیز وجود دارند که از آن جمله می توان دریاچه و پارک جنگی چیتگر، آبشار تهران و بوستان بزرگ جوانمردان را نام برد. بعلاوه از مسیر میدان المپیک می توان به ورزشگاه آزادی نیز که در نزدیکی دهکده قرار دارد نیز دسترسی یافت.
  • از مراکز مهم خرید در محله دهکده المپیک می توان به تعاونی کارکنان تربیت‌بدنی، فروشگاه زنجیره‌ای شهروند، بازار روز المپیک و مجتمع تجاری گلستان اشاره کرد.

راه های اصلی ارتباطی این شهرک بزرگراه همت و بزرگراه آزادگان بوده و از خیابان‌های مهم دهکده المپیک می توان خیابان ورزش و خیابان گلبانگ را نام برد.

با توجه به بافت قدیمی این محله، عمدتا سطح قیمت خانه ها متوسط می باشد.