شهرک راه آهن به واسطه آب و هوای مطلوب و طبیعت سرسبزش به شهرک گلستان تغییر نام یافته است. آب و هوای مطلوب این شهرک ناشی از مجاورت آن با کوه های البرز جنوبی، پارک جنگلی چیتگر و همچنین قرار گرفتن در معرض بادهای شمال غربی می باشد.

شهرک گلستان که در ابتدا در زمره بزرگترین شهرک های غرب پایتخت بود، بیشتر با خانه های ویلایی اش شناخته می شد، اما سال های اخیر این شهرک شاهد ساخت برج ها و مجتمع های بلند مرتبه در محدوده غربی خود بوده است.

با توجه به رعایت اصول شهرسازی در این شهرک و مهندسی ساز بودن خیابان ها و ساختمان ها در این بخش، ساکنین با مشکلاتی نظیر کمی عرض معابر مواجه نبوده و علیرغم افزایش روزافزون جمعیت در این محدوده، به ندرت شاهد معضلاتی چون کمبود پارکینگ و مسائلی ازاین دست هستند.

همچنین شهرک گلستان از معدود مناطقی از کلان شهر تهران است که هنوز از تراکم جمعیت بالایی برخور دار نیست و از آنجایی که بیشتر پروژه های این منطقه هنوز در مرحله ساخت و پیش فروش هستند، لذا این بخش جزو مناطق پراز آسایش و خلوت پایتخت، محسوب می گردد.

در ابتدا شهرک گلستان شامل محدوده بزرگراه آزادگان تا بزرگراه همت بود که با گذشت زمان و روند رو به رشد مجتمع های متعدد مسکونی، تجاری و اداری دراین بخش، این شهرک گسترش یافته و در حال حاضر محدوده اطراف بزرگراه آزادگان و آزادراه تهران – کرج را نیز دربر گرفته است.

شهرک گلستان، ازغرب به میدان موج، میدان ساحل و دریاچه چیتگر و از جنوب، به پارک جنگلی چیتگر محدود شده است.

شهرک گلستان از شمال به اتوبان همت، از شرق به بزرگراه آزادگان و از جنوب به بزرگراه حکیم دسترسی داشته و مدت زمان تقریبی برای رسیدن از داخل شهرک به هر کدام از این بزرگراه‌ها حدودا ۱۰ دقیقه است. همچنین این شهرک دارای مسیرهایی مناسب برای رفت و آمد بوده و دسترسی مطلوبی نیز به خیابان های مهم محله های غرب تهران دارد.

شهرک راه آهن نسبت به محله‌های مجاور به ایستگاه مترو چیتگر بسیار نزدیک می‌باشد که این امر از جمله مزیت های این شهرک به حساب می آید.

از جمله خیابان ها و بلوارهای اصلی شهرک گلستان می توان؛ خیابان های امیرکبیر، گلها، کاشان، هوانیروز و بلوارهای اقاقیا، هاشم زاده، کاج و کوهک را نام برد. خیابان های یاس، بنفشه، سروستان و قائم از خیابان های فرعی این منطقه هستند.

بوستان جنگلی لتمال کن، آبشار تهران، پارک جنگلی چیتگر و دریاچه مصنوعی شهدای خلیج فارس و نیز پارک های محلی چون بوستان رشد و بوستان سلامت از امکانات رفاهی – تفریحی این شهرک هستند.

مرکز جامع علمی کاربردی امام علی (ع)، فرهنگسرای سنبل و فرهنگسرای بنفشه از جمله مراکز فرهنگی و آموزشی این شهرک به شمار می آیند.

شهرک گلستان یکی از قطب‌های آموزشی منطقه ۲۲ بوده و با توجه به کمبود مدرسه در محله‌های مجاور این شهرک، ساکنین محله‌های مجاور برای دستیابی به مدرسه مناسب از مدارس این شهرک استفاده می‌کنند.

همچنین شهرک راه آهن برخلاف شهرک‌های مجاور، دارای مراکز درمانی تخصصی و شبانه روزی متعددی است که از آن میان می توان موارد زیر را نام برد:

  • درمانگاه شبانه روزی تختی
  • درمانگاه شفا
  • درمانگاه یاس
  • درمانگاه نسیم
  • درمانگاه اقاقیا

همچنین در شهرک گلستان تعداد زیادی مراکز خرید وجود دارد که به ساکنین این امکان را می دهد تا بتوانند در کمترین زمان  و بدون تردد به مرکز شهر نیازهای روزانه خود را مرتفع نمایند. از جمله مراکز اصلی خرید در این شهرک می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

همچنین قرار گرفتن بانک های مختلف، مخابرات، اداره برق، شهرداری منطقه 22، پاسگاه و سایر ادارات مهم دولتی در این شهرک، از جمله محسنات این محله می باشد چرا که ساکنین را از مراجعه به شهرک ها و محله های اطراف برای انجام امور مربوطه بی نیاز کرده است.

کلانتری 141، پادگان نظامی هلیکوپتر سازی وزارت دفاع و پادگان هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز از جمله مراکز نظامی، امنیتی واقع شده در شهرک گلستان هستند.

آب و هوای مطلوب، دسترسی‌های خوب این شهرک، سطح واقعی قیمت خانه ومتراژ بالای واحدهای مسکونی، از جمله عواملی هستند که منجر به رشد چشمگیر ساخت و ساز در این محله و شهرک‌های اطراف آن در سال های اخیر شده اند.