بزرگراه حکیم یکی از شریان های اصلی پایتخت می باشد که به امتداد به موازات بزرگراه همت از شرق به غرب تهران، توانسته است تا حدود زیادی بار ترافیکی شرقی – غربی پایتخت را کاهش دهد.

این بزرگراه که به نام آیت الله سید محمد باقر حکیم نامگذاری شده است، سابقا به این علت که در امتداد مسیر بزرگراه رسالت قرار داشت، بنام بزرگراه رسالت شناخته می شد.

بخش اول بزرگراه حکیم به طول 8.5 کیلومتر متشکل از 4 خط و در برخی مسیرها 3 خط سرعت در دو باند می باشد.

این بخش از بزرگراه، از پل علامه جعفری (میدان نورسابق) در غرب آغاز و در طول مسیر خود به سمت شرق پس از گذر از محله‌های باغ فیض، شهرک ژاندارمری، گیشا، امیرآباد ویوسف آباد به تونل رسالت ختم شده است. در مسیر شرق به غرب نیز پس از تونل رسالت با عبور از کنار ساختمان آ اس پ، برج میلاد و پارک جنگلی پردیسان، به میدان نور سابق منتهی شده است.

مهم‌ترین ورودی ها و خروجی‌های این بخش از بزرگراه حکیم از شرق به غرب عبارتند از: تونل رسالت، بزرگراه کردستان، بلوار آزادگان، خیابان شیخ بهایی، خیابان کارگر شمالی، بزرگراه چمران، کوی نصر، بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری، بزرگراه یادگار امام، بزرگراه اشرفی‌اصفهانی، بلوار ابوذر، خیابان بهنام، خیابان جواهریان، بزرگراه ستاری، بلوار کاشانی، بلوار شقایق و بزرگراه علامه جعفری.

بخش دوم که ادامه بزرگراه حکیم در غرب بزرگراه آزادگان تا اتوبان تهران – کرج می باشد در مرداد ماه 1396 به بهره برداری رسیده است. در فرآیند احداث این بخش 171 هزار متر مربع معارض ملکی، 210 دکل برق و 5 کیلومتر تاسیسات گاز و آب جابجا شده است.

در مسیر 11 کیلومتری این بخش از بزرگراه، 10 خیابان و بلوار واقع شده که در تقاطع آنها، 12 دستگاه پل احداث گردیده است. از جمله پل های واقع شده در این بخش می توان به تقاطع بلوار کوهک، گلها، کاج، ایران خودرو، پژوهش و شهید اردستانی اشاره کرد.

عرض بزرگراه احداث شده  در این بخش از بزرگراه حکیم 5/11 متر با سه باند عبور می باشد.

بزرگراه حکیم در طول مسیر خود با بزرگراه‌های اشرفی اصفهانی، کردستان، یادگار امام، شیخ فضل‌الله نوری، ستاری و باکری تقاطع داشته و به وسیلهٔ پل‌ها و تقاطع‌های غیر همسطح از آن‌ها عبور می‌کند.  همچنین این بزرگراه با بزرگراه چمران نیز تلاقی دارد.

شهرداری منطقه 6، مجتمع دادگستری، مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، بیمارستان میلاد، برج میلاد، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، موزه تنوع زیستی تهران، بوستان پردیسان و باغ فیض از مهم‌ترین اماکنی هستند که در حاشیه بزرگراه آیت الله حکیم واقع شده‌اند.