بوستان جوانمردان ایران (رود دره کن) که با بهره‌گیری از مصالح و مواد همگون با طبیعت احداث شده است با وسعتی بالغ بر 150 هکتار و دارا بودن 20 هکتار فضای سبز، از جمله بزرگترین بوستان های تهران می باشد.

فاز اول این پارک که در محدوده شمال غربی تهران -مرز میان مناطق ۵ و ۲۲ شهرداری- و در حد فاصل بزرگراه های همت و حکیم واقع شده است، در تابستان 1391 افتتاح گردید. ساخت نهایی این پارک دو سال بطول انجامید.

در راستای معرفی مشاهیر و جوانمردان ایرانی به گردشگران داخلی و خارجی، در این بوستان بیش از 40 تندیس و عناصر کالبدی از افراد فرهیخته کشور قرار داده شده است.

   

همچنین در بوستان جوانمردان به منظور آشنایی علاقمندان به گل و گیاه با انواع مختلف گیاهان و حتی امکان خرید، باغ گیاه شناسی احداث گردیده است. باغ گیاه شناسی 3 هزار مترمربع مساحت داشته و در فصول مختلف برگزار کننده جشنواره های گل می باشد.

در این باغ جهت معرفی انواع درختان و گیاهان به طبیعت دوستان و همچنین افزایش دانش گیاه شناسی بازدیدکنندگان، پلاک های ویژه معرفی به گیاهان و درختان نصب شده است.

برکه پرندگان از دیگر جاذبه های منحصر بفرد بوستان جوانمردان می باشد. این برکه 900 مترمربع مساحت داشته و مجهز به آب نمای موزیکال و رقص نور می باشد.

از دیگر امکانات در نظر گرفته شده برای این بوستان می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛

  • فضای تندرستی – این بخش که 550 متر مربع مساحت دارد به منظور استفاده افراد سالمند، کودکان و افراد ناتوان جسمی ایجاد شده است.
  • محورهای پیاده روی به طول 8 کیلومتر جهت رفاه شهروندان
  • مسیری 8 هزار متری مختص به دوچرخه سواری
  • مسیری به طول 8 کیلومتر جهت درشکه سواری – این مسیر دارای جذابیت فوق العاده ای برای گردشگران و توریست ها می باشد.
  • زمین های اسکیت، زمین های فوتبال، شطرنج، تنیس روی میز و فوتبال دستی

در بوستان جوانمردان چایخانه سنتی، کوشک فرهنگی و پذیرایی نیز وجود دارد.

   

این بوستان دارای سه ورودی اصلی است که ورودی شمالی در جنوب بزرگراه شهید همت و دو ورودی غربی در بلوار صدرا و بلوار جوانمردان واقع شده اند.

نشانی بوستان جوانمردان:

  • اتوبان حکیم غرب، ضلع شرقی میدان المپیک
  • همت غرب، جنوب دهکده المپیک